Hľadaj
Menu
icon_home.gif Hlavná stránka
calendar.gif E-SHOP
bazar.gif Bazár

lokalita.gif Lokalita
· Informácie
· Stav lokality
· Mapa dna
· Mapa atrakcií
· Fotky atrakcií
· Atrakcie poloostrov
· Ryby a vodné živočíchy
· Ekológia
lokalita1.gif Ryby - Hlboké jazero
· Kapor rybničný
· Hlaváč bieloplutvý
· Karas obyčajný
· Jalec hlavatý
· Slnečnica pestrá
· Ostriež zelenkavý
· Sumec veľký
· Šťuka severná
· Rak bahenný
· Hrúz škvrnitý
· Býčko Hlavatý

addtext1.gif Ankety
folders.gif Články
· Všeobecné pravidlá
· Tiráž
· Všetky kategórie
· Tech potápanie
· Správy z akcií
· Správy z ciest
smile.gif  Humor
addtext.gif Pridať článok
logocmas(menu).gif CMAS Kurzy potápania
· Úvod
· Štruktúra kurzov
· Potápač s CMAS P ABC
· Potápač CMAS P*
· Potápač CMAS P**
· Potápač CMAS P***
· Výcvikové smernice
· Prevádzkovateľ kurzu
· Účastník výcviku
· Inštruktor kurzu
· Inštruktorské stupne
· Inštruktor I*
· Inštruktor I**
· Inštruktor I***
· Cenník kurzov

logoIANTD(menu).gif IANTD kurzy potápania
· Výcvik
· Štruktúra kurzov
· Základný kurz - OWD
· Pokročilý kurz AOWD
· Potápanie s ABC

Jalec hlavatý (Leuciscus cephalus)

Jalec 
Foto: © 2005  Peter Sýkora
Odfotené: 19.06.2005, 12:23:51

Miesto: mólo pri Modrom domčeku 


Jalec hlavatý
Latinský názov: Leuciscus cephalus
Český názov: Jelec tloušť
Lovná miera: 25 cm
Doba hájenia: máj, jún
Čeľaď: kaprovité

Dĺžka života: 15 rokov

Rozšírenie a výskyt: V celej Európe až po Ural, okrem severských štátov. Nájdeme ho aj v povodiach Eufratu a v riekach Malej Ázie.  U nás pôvodný druh, vyskytuje sa na celom území v čistých tečúcich vodách od pleskáčových až po pstruhové vody, nájdeme ho aj na stojatých vodách. Žije v skupinách a vďaka jeho prispôsobivosti zvláda obývanie takmer všetkých vôd. Nevadí mu ani špinavá voda. V teplom období sa zdržuje v plytkých prehriatych vodách, kde je pre neho dostatok potravy. S blížiacou sa zimou sa sťahuje do hlbších vôd, kde prezimováva s inými kaprovitými rybami. Zdržuje sa v skupinách.

Popis: Má robustné valcovité telo, kryté stredne veľkými šupinami s čiernym okrajom. Hlava je nižšia, široko zaoblená. Koncové veľké ústa majú pevné pysky. Chrbát je zafarbený tmavozeleno, boky do žlta a brucho žltkasté alebo svetlé. Zadná plutva je vypuknutá dozadu a je čierno šedá, rovnakej farby je aj chrbtová plutva. Prsné, brušné a ritné plutvy sú tmavočervené. V čase trenia majú samce na hlave na okrajoch šupín jemnú treciu vyrážku.

Biológia: Optimálne podmienky pre jeho život sú v tečúcich vodách s členitými brehmi a dnom. Je rybou do značnej miery obľubujúcou jedno stanovisko. V stojatých vodách žije v skupinách. Je typickým všežravcom a vyniká veľkou žravosťou. Mladšie jedince sa živia zooplanktónom, staršie ryby všetkým, čo poskytuje prostredie – lovia larvy vodného hmyzu, drobné ryby, žaby, hlodavce, požierajú aj zelené vláknité riasy, úlomky rastlín, odpady organického pôvodu. Je stredne veľkou rybou, dožíva sa 12–15 rokov, dorastá do veľkosti 35–40cm a hmotnosti 1–1,5kg. Rastie veľmi pomaly, v prvom roku dorastá do 6cm, vo štvrtom roku 16cm, v siedmom roku 24cm a v deviatom roku 30cm. Pohlavne dospieva v 2–4 rokoch. Trenie prebieha v máji až júni, v prúdových úsekoch. Lepkavé ikry ukladá na štrkovité dno. Výter prebieha v menších skupinách pri teplote 12–17°C. Na vybraných úsekoch pre ikry sa zdržujú samce a medzi ne nabiehajú dospelé samice. Z nádrží sa vyťahuje na trenie do prítokov. Vytiera sa po častiach, v 2 až 4 dávkach s odstupom 10 až 20 dní. Vzhľadom na zhoršenie situácie s jeho populáciou, muselo sa prikročiť aj k umelým výterom. Na 1kg hmotnosti tela samice pripadá 40–110 tisíc ikier. Ikry sú pomarančovej farby s priezračným obalom. Vývoj oplodnených ikier trvá približne 4 dni pri teplote 15°C.

Význam: Je to významný druh hlavne v mimopstruhových vodách. Jeho lov nie je jednoduchý, lebo je opatrný, hlavne väčšie jedince okolo 50 cm. Nemá príliš kvalitné mäso.

Zdroj 30.05.2009: 
http://hrudik.sweb.cz/ 
http://www.rybareni.com/seznam/jelec-T.htm
http://www.orso.cz/dvorak/atlas.html

Content ©

© copyright 2018

RSS najdete tu